Darmowa dostawa z kodem lovematcha

BlogMatcha vs kawa – czas na porównanie pobudzających właściwości!

Z roku na rok matcha cieszy się coraz większą popularnością – nie ma powodów do zdziwienia, bo ten zielony proszek to naprawdę płynne złoto! Nie tylko posiada wiele właściwości odżywczych i działa wspaniale na nasz organizm, ale może również zastąpić pitą codziennie kawę. Jak to możliwe?

Kto rano wstaje ten… kawę musi wypić. Choć my radzimy zamienić ją na wyjątkową zieloną matchę. Oba napoje zawierają w sobie całkiem pokaźną dawkę kofeiny, która doskonale stawia na nogi. Różnica odnosi się przede wszystkim do jakości i czasu działania, a także do wpływu na nasz organizm.

Co zawiera więcej kofeiny – matcha czy kawa?

Zmielone ziarna kawy, które pijemy w postaci aromatycznych napojów zawierają w sobie około 60 mg kofeiny. To dość dużo, choć warto mieć na uwadze, że kofeina obecna jest także w herbatach. Japońska herbata matcha ma jej 40 mg – mniej niż kawa, ale czy to oznacza, że pobudza gorzej?

Różnica pomiędzy kawą, a matchą jest przede wszystkim w sposobie picia. Kawę parzymy i wypijamy napar, fusy odrzucając. W przypadku zielonego proszku – pijemy go w całości, a zatem dostarczamy organizmowi znacznie więcej kofeiny z podobnej porcji kawy.

Jak działa kofeina w kawie, a jak w matchy?

Znacząca jest również różnica w działaniu kofeiny w matcha oraz kawie. Popularny napój kawowy daje nam gwałtowne pobudzenie, które trwa od godziny do maksymalnie 3 godzin. Po tym czasie często następuje spadek formy, przez co sięgamy po kolejną filiżankę kawy.

Tymczasem matcha działa od 3 do 5 godzin, a pierwsze działanie pobudzające jest zauważalne już po 30 minutach. Ten długotrwały wyrzut energii związany jest właśnie z powolnym wchłanianiem kofeiny, który powstaje na skutek wypijania nie tylko naparu, ale również cząstek matchy.

Matcha czy kawa? Co jest lepsze dla organizmu?

Zarówno matcha, jak i kawa nie są napojami kalorycznymi, dlatego też  można z powodzeniem stosować je w różnych dietach, pod warunkiem oczywiście, że nie są dodatkowo słodzone czy domleczane, co wpływa na ich indeks glikemiczny.

Wadą kawy jest przede wszystkim zażółcanie zębów, co jest całkowicie wyeliminowane podczas picia matchy. Oba napoje są stosunkowo zdrowe i mają dobry wpływ na pracę naszego układu krążenia oraz serca, ale to matcha zawiera więcej przeciwutleniaczy i flawonoidów, które dodatkowo poprawiają kondycję skóry.

Który napój jest bardziej przystępny cenowo?

Herbaciarnie online mają w swojej ofercie zarówno matchę, jak i kawę. Zbiór i dostępność matchy jest nieco utrudniona, co również wpływa na jej cenę, która jest wyższa niż popularnej kawy. Nie oznacza to, że cena samego napoju jest nieporównywalnie wysoka – wręcz przeciwnie, napój z matchy oraz kawy jest w podobnej cenie, bowiem ilość produktu zużytego do przygotowania jednej filiżanki jest znacznie mniejsza niż zmielonych ziaren kawy.

Który napój jest zatem lepszy? Choć zarówno kawa, jak i matcha mają podobne właściwości, na pierwszym miejscu jest japońska herbata matcha. Odwiedź nasz sklep herbaciany i spróbuj nowego, lepszego i zdrowszego pobudzenia!

Dlaczego warto wybrać My Pura Vida

FacebookWszystkie prawa zastrzeżone © 2024 My Pure Vida Projekt i wykonanie: HEDEA
Do góry