Darmowa dostawa z kodem lovematcha

BlogCo jest potrzebne do robienia matchy?

Matcha, znana również jako japońska zielona herbata w proszku, zdobywa coraz większą popularność na całym świecie ze względu na swoje unikalne właściwości smakowe i zdrowotne. Aby w pełni cieszyć się tym napojem, istnieje kilka niezbędnych akcesoriów, które ułatwią przygotowanie matchy i umożliwią nam odkrywanie pełni jej potencjału.

Bambusowa miotełka do matchy

Pierwszym nieodzownym akcesorium jest chasen, czyli bambusowa miotełka do matchy. Składa się ona z pojedynczej pęczki cienkich bambusowych nitek, które są ręcznie splecione. Chasen służy do rozpuszczania matchy w wodzie i tworzenia  jednolitej konsystencji. Dzięki swojej specjalnej strukturze chasen gwarantuje optymalne wymieszanie proszku z wodą oraz wprowadza subtelny powiew powietrza, nadając matchy lekkości i kremowej tekstury.

Miska do matchy

Kolejnym istotnym akcesorium jest chawan, czyli ceramiczna miska do matchy. Chawan jest zazwyczaj wykonana ręcznie przez mistrza garncarza i ma charakterystyczny kształt, który ułatwia mieszanie i picie matchy. Miska powinna być odpowiednio głęboka i szeroka, aby dać miejsce do swobodnego ruchu. Ważne jest również, aby miska była wykonana z grubszego materiału, który utrzymuje temperaturę napoju, zapewniając nam dłuższą wysoką temperaturę napoju.

Akcesoria do utrzymania czystości

Kolejne akcesoria to shifuku i chakin. Shifuku to mała tkaninowa torebka, w której przechowuje się chasen, aby go chronić przed uszkodzeniami i zachować jego kształt. Z kolei chakin to bawełniana ściereczka, którą używa się do wytarcia chasen po użyciu oraz do wyczyszczenia ewentualnych zanieczyszczeń przed parzeniem matchy. Oba te akcesoria są niezbędne do utrzymania higieny i trwałości chasen.

Drewniana łyżka do matchy

Następnie mamy jeszcze chashaku, czyli drewnianą łyżeczkę do matchy. Jest to delikatnie wygięta łyżeczka, zazwyczaj wykonana z bambusa, która służy do precyzyjnego odmierzania matchy i przenoszenia jej do chawanu. Chashaku jest nie tylko praktycznym narzędziem, ale również elementem ceremonii parzenia matchy, dodającym jej elegancji i tradycyjnego charakteru.

Młynek do matchy

Ostatnim, ale równie ważnym akcesorium jest młynek do matchy, znany jako matcha-ki. Tradycyjnie matcha była mielona ręcznie na kamieniach młyńskich, co wymagało dużo czasu i wysiłku. Jednak dziś korzystamy z elektrycznych narzędzii, które sprawiają, że mielenie jest szybkie i łatwe. Dzięki temu matcha zachowuje swoje bogate aromaty i smaki, a także jednolitą konsystencję proszku, co jest kluczowe dla idealnego naparu.

Wniosek jest taki, że przygotowanie matchy wymaga kilku specjalistycznych akcesoriów, które pomogą nam w pełni wykorzystać potencjał tej wyjątkowej herbaty. Chasen, chawan, shifuku, chakin, chashaku i młynek do matchy to nieodzowne narzędzia, które umożliwią nam parzenie herbaty zgodnie z tradycyjną japońską ceremonią i cieszenie się jej pełnym smakiem i aromatem. Inwestycja w te akcesoria jest zatem warta, jeśli pragniemy stać się prawdziwymi miłośnikami matchy i doświadczyć magii tego napoju.

Dlaczego warto wybrać My Pura Vida

FacebookWszystkie prawa zastrzeżone © 2024 My Pure Vida Projekt i wykonanie: HEDEA
Do góry